تفاوت مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) با مهندسی آی تی


️میخواستم بپرسم رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) چه فرقی با مهندسی آی تی داره؟ (از نظر درآمد، بازار کار، امکان ادامه تحصیل در ایران و خارج، دروس و سطح علمی) اگر امکان داره توضیح بدید.
.
پاسخ:
رشته IT که در دفترچه انتخاب رشته، فناوری اطلاعات و ارتباطات نام دارد، در مقطع کارشناسی در دانشکده های فنیِ دانشگاه ازاد و سراسری و در مقطع کاردانی در دانشگاه های علمی و کاربردی ارائه میشود.
از سال ۱۳۸۱ به بعد، دانشجویان رشته‌ی مهندسی کامپیوتر کشور، پس از گذراندن ۷۵ واحد درسی از دروس پایه و اصلی، علاوه بر گرایش نرم افزار و سخت‌افزار، امکان انتخاب گرایش مهندسی فناوری اطلاعات را نیز پیدا کردند.
در دوره ی کاردانی دانشجویان بیشتر با مسائل مربوط به وب آشنا می شوند.
در دوره کارشناسی دانشجویان با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمانها و مباحث مدیریت پروژه به طور کلی آشنا می شوند.
رشته آی تی ماهیتی میان رشته ای دارد و از تلفیق سایر رشته ها نظیر مدیریت – مهندسی صنایع – مهندسی الکترونیک و کامپیوتر به ویژه نرم افزار به وجود آمده است.
در مورد نیاز فعلی بازار کار ایران در حال حاضر بیش از هر چیز به تکنسین فناوری اطلاعات نیاز دارد که این امر مستلزم تحصیل در پایه کاردانی است، زیرا امروزه بسیاری از مراکز نظیر مدارس، بانک‌ها و غیره به سیستم کامپیوتر مجهز هستند و به افرادی نیازمندند که قادر به نگهداری و پشتیبانی از آن‌ها باشد و این اقدام نه به مهندس احتیاج دارد و نه فرد دیپلمه توانایی انجام این کار را دارد.
شاید رشته فناوری اطلاعات را بتوان از جمله معدود رشته‌هایی دانست که به‌علت فقدان منابع درسی و آموزشی مناسب به‌شدت در فقر به‌سر می‌برد. این رشته در حالی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود که کتب درسی ارایه شده فاصله بسیار زیادی با مراجع روز دنیا دارند.

ریاضی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *